Zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Posiadacze działek wiedzą, jak dużą przyjemnością jest chodzenie boso po trawie czy wylegiwanie się na słońcu w wypielęgnowanym otoczeniu. Odpowiednie utrzymanie trawnika, tak by zachował estetyczny i zdrowy wygląd, wymaga jednak sporo pracy. Mianowicie chcąc cieszyć się bujną i zieloną trawą, nie wystarczy jedynie jej regularne koszenia. Choć i ono odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji. Konieczne jest również zapewnienie optymalnego odżywienia i nawodnienia gleby. Wszystkie te czynności kojarzone są zazwyczaj z czasochłonnymi zajęciami wymagającymi dużego wysiłku fizycznego. Okazuje się jednak, że są sposoby na to, by uzyskać piękny i zdrowy trawnik bez konieczności wykonywania wymagających prac w ogrodzie.

Jakie są sposoby na zadbany trawnik?

Kwestią, która ma istotne znaczenie przy późniejszej pielęgnacji, jest sam wybór odpowiedniego rodzaju trawnika dostosowanego do gatunku gleby oraz przeznaczenia przestrzeni, na której ma zostać zasiany. W zależności od tego, czy trawnik będzie pełnił funkcję wyłącznie dekoracyjną, czy również rekreacyjną, warto postawić na inny rodzaj nasion, które będą np. odporniejsze na deptanie. W dalszej kolejności ważną funkcję pełni też przygotowanie gleby do zasiewu. Na tym etapie kluczowe jest przekopanie działki, odchwaszczenie jej oraz pozbycie się starej roślinności. Bez wcześniejszego przystosowania podłoża, trawnik nie będzie miał odpowiedniej podstawy do wzrostu, a wyrastające pomiędzy nasionami chwasty będą wymagały regularnego usuwania, co przełoży się na godziny dodatkowej pracy.

Na etapie projektowania ogrodu i wysiewania trawnika warto też uwzględnić konieczność regularnego nawadniania. Mianowicie zadbany, soczyście zielony trawnik wymaga przede wszystkim regularnego podlewania. W przeciwnym razie słońce wypali trawę, pozostawiając nieestetyczne, wysuszone plamy na powierzchni. Samodzielne podlewanie za pomocą szlaucha nie daje gwarancji, że gleba uzyska odpowiedni poziom wilgoci. Co więcej, podlewając trawnik w ten sposób, w niektórych miejscach nawodnienia może być za mało, z kolei w innych za dużo, co może skutkować gniciem trawnika. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w systemy nawadniania, które ze względu na umieszczaną pod ziemią sieć rur połączonych z ujęciem wody i skrzynką z rozdzielaczem, powinno się uwzględniać jeszcze przed zakładaniem ogrodu.

Systemy nawadniania mogą być automatyczne lub ręczne. Wybór zależy przede wszystkim od preferencji oraz budżetu inwestorów. Niezależnie jednak od rodzaju, zawsze zyskuje się oszczędność czasu, który trzeba by było przeznaczyć na niemalże codzienne podlewanie trawnika w upalne dni. Ponadto nie tylko nie trzeba się martwić o dodatkowy obowiązek, ale także można skutecznie zredukować ilość zużywanej wody, co przełoży się na niższe rachunki. Do podlewania trawnika w systemach nawadniających wykorzystywane są specjalne zraszacze, które mogą być zamontowane w ogrodzie na stałe lub też mogą być wynurzalne w zależności od zapotrzebowania, tym samym nie zaburzając kompozycji ogrodu. Decydując się na usługi naszej firmy, można skorzystać zarówno z fachowego doradztwa, jak i kompleksowego montażu.

Jakie znacznie w utrzymaniu trawnika ma jego koszenie?

Prawidłowe nawodnienie i odżywienie trawnika przekłada się na jego wzrost, który z kolei wiąże się z koniecznością koszenia. Przy czym ważne jest to, by utrzymywać odpowiednią wysokość trawnika nie tylko ze względu na jego estetykę, ale także ochronę przed uszkodzeniami np. w przypadku odsłonięcia szyjek korzeniowych w krótko przyciętym trawniku. Do tego celu niezbędne są odpowiednie kosiarki wyposażone w ostre noże tnące, a nie zgniatające trawę. Rynek oferuje szeroki wybór urządzeń od tych manualnych po samojezdne. Chcąc jednak ograniczyć pracę w ogrodzie, warto wybierać roboty koszące, które automatycznie, bez najmniejszego wysiłku ze strony właściciela podcinają trawnik. Ponadto wyposażone w czujniki bezpieczeństwa skutecznie omijają przeszkody, a ich praca jest cicha i bezemisyjna.