Trawnik to nadal jeden z najchętniej wybieranych sposobów zagospodarowania ogrodu. Trawa z rolki doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich, przydomowych ogródków oraz dużych posesji. Jest także rozwiązaniem stosowanym w przestrzeni publicznej. Ma ona wiele zalet, które sprawiają, że jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać ten sposób zakładania trawnika.

Czym jest trawnik z rolki?

Aby powstał trawnik z rolki, odpowiednio dobrane nasiona muszą zostać wysiane wprost do gruntu lub do specjalnych form, w których pod warstwą ziemi umieszczana jest folia. To pozwala na uzyskanie gęstej, odpornej na działanie różnych czynników atmosferycznych i estetycznej murawy, która po dłuższym czasie, najczęściej po roku lub dwóch latach od wysiewu, zostaje uformowana w rolki. Aby trawnik z rolki zachował swój wygląd i dobrą kondycję, musi zostać jak najszybciej rozłożony na odpowiednio przygotowanym gruncie. Niezbędne jest także częste zraszanie trawnika, aby mógł się on prawidłowo ukorzenić, co zdecydowanie ułatwia wybór odpowiedniego systemu nawadniania.

Jakie są zalety trawnika z rolki?

1. Mało problematyczne zakładanie trawnika

Decydując się na trawę z rolki, nasz trawnik może w bardzo krótkim czasie zyskać estetyczny wygląd. Po rozłożeniu gotowej murawy musimy odczekać jedynie 2-3 tygodnie, aby móc w pełni cieszyć się jej użytkowaniem.

2. Zawsze satysfakcjonujący efekt

Wysiewanie trawy wiąże się nie tylko z długim oczekiwaniem na możliwość korzystania z trawnika. Często okazuje się, że nasiona nie wschodzą w odpowiedni sposób np. ze względu na to, że zostaną zjedzone przez ptaki lub wywiane przez wiatr. W efekcie musimy powtarzać czynność wysiewania trawy do skutku. To dodatkowe koszty oraz nakłady pracy.

3. Możliwość założenia trawnika niemal przez cały rok

Decydując się na wysianie trawy, mamy na to stosunkowo mało czasu. Nasiona są wrażliwe na zmiany temperatur, więc najlepiej wysiewać je po wiosennych przymrozkach oraz przed letnimi upałami. Trawnik z rolki możemy założyć o dowolnej porze roku, nawet późną jesienią. Dobrze ukorzeniona trawa z rolki jest zdecydowanie bardziej odporna na nagłe zmiany temperatur.

4. Gwarancja odpowiedniej jakości murawy

W przypadku trawy z rolki od razu możemy sprawdzić, czy kolor i gęstość murawy nam odpowiadają. Możemy też łączyć trawę z rolki różnych gatunków, zyskując różnego rodzaju trawniki zgodnie z ich przeznaczeniem.

5. Stosunkowo łatwa pielęgnacja trawnika

Trawnik z rolki wymaga zdecydowanie mniej czasochłonnej pielęgnacji. Gęsta, ukorzeniona murawa szybko się przyjmuje, jednak musimy pamiętać o jej systematycznym podlewaniu oraz koszeniu. W przypadku trawy wysiewanej często tuż po wschodach musimy mierzyć się z jej żółknięciem i osłabieniem w miejscach, gdzie nasiona wschodziły wolniej lub pojawiły się ich braki, które trzeba było uzupełniać.