Ogród jest wizytówką każdego domu. Podnosi wrażenia estetyczne oraz jest idealną przestrzenią relaksu dla domowników. Jego odpowiednie zaaranżowanie nie należy jednak do najprostszych czynności. Wbrew pozorom jest to proces zazwyczaj kosztowy i wymagający dużego nakładu pracy. Mianowicie przy jego projektowaniu pod uwagę należy wziąć wiele istotnych kwestii.

Poza aspektem wizualnym kluczową rolę ogrywają: ukształtowanie terenu, warunki klimatyczne, właściwości gleby oraz intensywność nasłonecznienia. Duże znaczenie mają też możliwości finansowe inwestorów, którzy mogą się zdecydować na samodzielną pracę bądź też zlecenie tych działań profesjonalnym firmom. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, istnieje kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać, tworząc ogród marzeń.

Jak przebiega zakładanie ogrodu?

Pierwszym, najistotniejszym krokiem przy zakładaniu ogrodu jest stworzenie projektu.  Dobrze przygotowany plan nie tylko ułatwia organizację pracy, ale jest również podstawą, która pozwala na spore oszczędności pieniędzy i wyklucza impulsywne zakupy. Trzymanie się założeń eliminuje błędy, które mogłyby się pojawiać w trakcie nieprzemyślanych działań. Co więcej, uwzględnienie na tym etapie ukształtowania terenu, warunków klimatycznych i glebowych umożliwia odpowiedni dobór roślin, które oprócz tego, że znajdą adekwatne miejsce do rozwoju, będą też współtworzyć estetyczną kompozycję ze wszystkim, co znajdzie się w ogrodzie. Po wykonaniu projektu kolejną czynnością jest przygotowanie terenu.

W tym miejscu kluczowe jest oczyszczenie przestrzeni, pozbycie się chwastów oraz usunięcie konstrukcji, które mogą zaburzyć realizację planów. Ważne jest również ukształtowanie terenu, czyli wyrównanie nierówności, sformułowanie skarp lub przygotowanie wykopów na planowane oczka wodne, lub basen. Na mniejszych powierzchniach prace te można wykonać ręcznie, z kolei na rozległych przestrzeniach konieczne jest skorzystanie z usług koparko-ładowarek. W dalszej kolejności prac znaczenie ogrywa wykonanie nawierzchni. Na tym etapie uwzględnia się lokalizację oświetlenia oraz rur systemu nawadniania. Nie warto pomijać tych kwestii, gdyż wymagają one przeprowadzania wykopów, które zrealizowane później, mogłyby zniszczyć wykonaną już pracę.

Po rozmieszczeniu podziemnych instalacji kolejną czynnością jest przygotowanie gleby pod wykonanie nasadzeń. W niektórych miejscach np. tych, w których ma zostać położona kostka brukowa, konieczne jest jej utwardzenie, z kolei w innych, zwłaszcza tych częściach przeznaczonych do posadzenia roślin, warto przystosować podłoże do wymagań poszczególnych gatunków. Niekiedy konieczne jest nawet zastosowanie nawozów oraz odżywek do gleby. Po zakończeniu tych czynności można przejść do budowy altanek, pergoli oraz innych konstrukcji ozdobnych. Przedostatnim etapem prac jest sadzenie roślin w zaplanowanych wcześniej miejscach. Na zakończenie z kolei wykłada się połacie trawnika, który dopełnia całość aranżacji i wieńczy efekt kilkumiesięcznych działań.